De minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de staatssecretaris van Financiën (Snel) hebben in hun brief aan de Tweede Kamer van 9 februari jl. laten weten met specifieke maatregelen te zullen komen ter vervanging van de Wet DBA. Beoogd wordt om deze maatregelen per 1 januari 2020 in werking te laten treden. Doelen van de voorstellen van het kabinet zullen zijn het tegengaan van schijnzelfstandigheid en oneigenlijke concurrentie aan de onderkant van de arbeidsmarkt, meer duidelijkheid voor opdrachtgevers en zzp’ers over hun arbeidsrelatie en meer zekerheid aan de bovenkant van de arbeidsmarkt voor mensen die een hoog uurtarief kunnen vragen.
De minister en staatssecretaris hebben aangekondigd nog voor het zomerreces de Tweede Kamer verder te informeren over de contouren van de maatregelen, waarna met de Kamer hierover van gedachten wordt gewisseld.
Uitbreiding handhaving Belastingdienst
In de brief van 9 februari jl. is de opschorting van de handhaving van de Wet DBA verder verlengd tot in ieder geval 1 januari 2020, met dien verstande dat de handhaving vanaf 1 juli 2018 niet langer alleen wordt gericht op de ernstigste gevallen, maar ook op de andere kwaadwillenden. Bij ernstige gevallen gaat het om gevallen waarin opdrachtgevers opereren in een context van opzet, fraude of zwendel. Daarbij kan worden gedacht aan situaties waarin sprake is van listigheid, valsheid of samenspanning en situaties die leiden tot ernstige concurrentievervalsing, economische of maatschappelijke ontwrichting of waarin het risico aanwezig is van uitbuiting. De andere kwaadwillenden zijn de kwaadwillenden die opzettelijk een situatie van evidente schijnzelfstandigheid laten ontstaan of voortbestaan. Dit betekent dat de Belastingdienst kan handhaven, als aan alle drie de volgende criteria is voldaan: i) er is sprake van een (fictieve) dienstbetrekking, ii) er is sprake van evidente schijnzelfstandigheid én iii) er is sprake van opzettelijke schijnzelfstandigheid. Op de Belastingdienst rust de zware last om te bewijzen dat aan deze criteria is voldaan. Deze handhaving vindt plaats in het kader van de reguliere controles loonheffingen.
Van Bladel advocaten houdt u verder op de hoogte van de ontwikkelingen rondom de (vervanging van de) Wet DBA.